Geldnerd heeft een beetje een luxeprobleem. Hij is dan misschien niet écht rijk, maar wel ‘vermogend’. En dat brengt, naast de stijgende belastingaanslagen, ook andere uitdagingen met zich mee.
Een van die uitdagingen is de vraag of en wanneer ik mijn vermogen moet gaan spreiden over meerdere aanbieders? En zo ja, hoe dan? Tijd om daar eens hardop over na te denken.
Huidige spreiding
Op dit moment is mijn vermogen ook gespreid. Een heel klein stukje is mijn spaargeld. Dat staat bij een bank die valt onder het Duitse depositogarantiestelsel, en dat is gedekt tot € 100.000. Daar kom ik bij lange na niet aan. Op mijn spaarrekening staat alleen de inhoud van mijn potjes, en dat is een veel lager bedrag. Geen enkel probleem dus.
Dan zit er een stevig stuk vermogen in ons huis. Eigen geld dat we bij de aankoop hebben ingebracht, het sindsdien afgeloste deel van onze hypotheek, en een stuk overwaarde. Nog wel. Want de piek in de huizenmarkt lijkt weer even voorbij, al is er in Geldnerd City ook nog niet echt sprake van een daling van de prijzen. En hebben de meest recente berichten het zelfs weer over een lichte stijging. Bij de berekening van ons eigen vermogen is het huis redelijk voorzichtig gewaardeerd op basis van de WOZ-waarde, dus daar maak ik me voorlopig geen zorgen over. Het is wel echt ‘geld in stenen’, en het komt pas beschikbaar voor andere dingen als we Huize Geldnerd zouden verkopen.
Het derde deel van mijn vermogen is mijn beleggingsportefeuille. Dat is inmiddels een substantieel bedrag. Groter dan mijn eigen vermogen in het huis, nog net iets kleiner als ik de overwaarde meereken. Het is belegd in een zevental ETFs via Saxo Bank. Waar ik door achtereenvolgende overnames van Alex en Binck een beetje tegen wil en dank ben terechtgekomen. Saxo heeft het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt, maar lijkt de problemen inmiddels een beetje achter zich te laten. Afkloppen natuurlijk, maar ik heb momenteel weinig te klagen over hun dienstverlening.
Risico’s
Mijn spaargeld beschouw ik als redelijk risicoloos. De bank kan omvallen, maar mijn centjes zijn dan gedekt door het depositogarantiestelsel. Het kan wat administratief gedoe zijn en tijd kosten om ze weer terug te krijgen, maar dat is geen probleem. Zelfs als al dat geld spoorloos zou verdwijnen, is er in mijn geval geen mens overboord. Mijn (financiële) leven draait gewoon door.
Het geld in de eigen woning kent iets meer risico, maar het is te overzien. De prijzen moeten behoorlijk dalen voordat de overwaarde is opgegeten. Nog sterker dalen dan in de periode 2008 – 2013. De economische afdelingen van de (niet geheel vrij van eigenbelang zijnde) banken verwachten een stabilisatie. Ik weet het niet. Als we met z’n allen geloven dat de economie slecht draait, dan stellen we grote aankopen uit. Zolang we denken dat het wel meevalt, kopen we. Ook huizen. En er is nog steeds een tekort, Hugo de Jonge bouwt niet zo snel…. Maar dan nog, hier kan ik niet zo heel veel aan veranderen. Het ligt buiten mijn invloedssfeer. Ik kan goed voor ons huis zorgen, qua onderhoud en met de juiste verzekeringen. En dan maar hopen dat ik niet nog een keer op een heel verkeerd moment moet verkopen.

Het grootste risico zit in mijn beleggingsportefeuille. Dat zit niet in het faillissement van een of meer bedrijven. Ik beleg alleen in ETFs, en via die ETFs in duizenden bedrijven. Als die allemaal tegelijk failliet zouden gaan dan is er een groter probleem dan mijn beleggingen. Mijn portefeuille beweegt keurig mee met de wereldwijde markt. Vaak omhoog, soms een tijdje naar beneden.
Het belangrijkste risico is natuurlijk dat het allemaal is ondergebracht bij één broker, Saxo Bank. Voor spaargeld is er zoiets als het depositogarantiestelsel, dat spaargeld tot € 100.000 garandeert. Voor beleggers is er het belggerscompensatiestelsel. Alle Nederlandse banken en beleggingsondernemingen met een vergunning van De Nederlandsche Bank (DNB) of de Autoriteit Financiële Markten (AFM) vallen onder dit stelsel. Maar de maximale vergoeding onder dit stelsel is maar € 20.000. En daar zit het belegd vermogen van Geldnerd wel een behoorlijk stukje boven.
Bewaarbedrijf
Het belangrijkste beïnvloedbare risico in mijn vermogen zit volgens mij op dit moment in de concentratie van mijn beleggingen bij één broker. En daar kan ik iets aan doen. Al is het niet realistisch en niet praktisch om mijn beleggingen zo te spreiden dat ik overal onder de grens van het beleggingscompensatiestelsel blijf. Beleggen komt met risico’s, en dit is er een van.
Overigens hoeft dat ook helemaal niet. Een broker die zich aan de regels houdt heeft de beleggingen van klanten ondergebracht in een apart bewaarbedrijf, dat losstaat van de beleggingsonderneming. Daarmee zouden de effecten bij een faillissement van de broker buiten de boedel moeten blijven. Dat is geregeld in de Wet Giraal Effectenverkeer (Wge). Dus zolang ik mijn vermogen onderbreng bij een of meer brokers die zich aan de wet houden, is er weinig aan de hand…
Transparante Toezichthouders?
Nu valt het als eenvoudige consument nog niet mee om in de gaten te houden of jouw broker aan de eisen voldoet. DNB en de AFM zijn namelijk niet zo heel scheutig met informatie. Nu snap ik dat ze bepaalde dingen voorzichtig of niet willen communiceren, want als er paniek ontstaat is er geen redden meer aan. Maar anno 2023 vind ik ‘gaat u maar rustig slapen want de overheid waakt’ ook geen passend adagium meer. Daarvoor laat de overheid teveel steekjes vallen.
Heel af en toe wordt er een persbericht gepubliceerd als er iets ‘echt groots’ gebeurt. In juni ging dat over een boete voor Binck (Saxo). Eerder was DeGiro een paar keer negatief in het nieuws. Maar een simpel overzicht met groene vinkjes en/of rode kruisjes per aanbieder kan er niet van af bij onze toezichthouders. We moeten ze maar vertrouwen. Nu geloof ik meteen dat het slechter kan dan in Nederland. Ook in Duitsland is niet alles koek en ei bijvoorbeeld. Ik kan niet anders dan dit risico accepteren. Het enige alternatief is stoppen met beleggen, en dat is voor mij ook geen optie.
Fondsenspreiding
Ik heb ook nog even nagedacht over de spreiding in mijn beleggingsportefeuille. Ongeveer de helft van mijn belegd vermogen zit in één fonds, de bekende Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (VWRL). VWRL is weer een mandje van duizenden wereldwijd genoteerde aandelen. Dat kan natuurlijk kwetsbaar zijn als Vanguard besluit om grote veranderingen door te voeren in VWRL. Lang geleden was ik bezig met beleggen speculeren via de Rabobank, en hun toenmalig huisfondsbeheerder Robeco had er een handje van om fondsen samen te voegen, te hernoemen, en wat al niet meer. Met een performance die destijds al zwaar achterbleef bij de benchmarks was dat terugkijkend vooral een camouflage-tactiek.
Maar juist bij Vanguard ben ik daar minder bezorgd over. Hun trackrecord is goed, al heel lang. Hun historie en eigendomsstructuur zijn juist gericht op stabiliteit op de lange termijn. Daar kunnen veel andere partijen (en overheden) een voorbeeld aan nemen. Ik beschouw dit voor mijn portefeuille dus niet als een groot risico, ik zal eerder meer dan minder in Vanguard-fondsen onderbrengen.
Overwegingen
Heeft het zin om mijn belegd vermogen te spreiden over meer dan één broker? Eerlijk gezegd: ik weet het niet. Onlangs belandde ik in een discussie op Reddit over precies dit onderwerp. Sommige mensen kiezen er voor om hun beleggingen deels onder te brengen bij een systeembank zoals Rabobank of ABN AMRO. Hun redenering is dat die wel gered zullen worden door de overheid als er iets gebeurt. Ik weet dat nog niet zo zeker.
Beleggingen zijn immers geen ‘systeemrelevant onderdeel’ van die banken, zoals betalingsverkeer en spaargeld dat wel zijn. Bovendien worden beleggers al gauw gezien als hebberige graaiers, en is er dus weinig politieke en maatschappelijke druk om in geval van faillissement ook beleggingsportefeuilles te redden. In elk geval niet voor een bedrag hoger dan het beleggerscompensatiestelsel…. Nu weet ik ook wel dat ‘redden’ in dit geval gewoon betekent dat het niet bij de curatoren terecht moet komen, en gescheiden moet blijven van de failliete boedel van de betreffende bank. Maar toch.
Tegelijkertijd: Eén broker erbij halveert mijn risico. Dat is best een overzichtelijke aanpak. Ik voer mijn beleggingsadministratie toch zelf, dus voor mijn totaaloverzicht maakt het niet uit.
Binnenkort kijk ik weer eens naar de ontwikkelingen in de brokermarkt, dan neem ik dit in mijn overwegingen mee. Vooralsnog neig ik dan naar een van de grootbanken waar ik al bankier, Rabobank (persoonlijke rekening) en ABN AMRO (gezamenlijke rekening en hypotheek). We zullen zien.
Tenslotte
Waar brengt mij dat? Toch maar eens serieus kijken naar de inzet van een tweede broker voor de spreiding van mijn belegd vermogen! Wordt vervolgd dus.
Denk jij wel eens na over de spreiding van jouw vermogen en de risico’s die daar bijhoren?



Leuk stuk. Ik zit in bijna dezelfde situatie, en heb het VWRL-deel van mijn beleggingen neergezet bij degiro/flatex, en de niet-ETF beleggingen bij saxo laten staan, na een vergelijkbare reis uit Binck.
Wel 1 opmerking, deels qua taal: Je zegt dat je het risico halveert. Ik bekijk dat zelf anders: het risico wordt groter (namelijk is de kans groter dat er iets mis gaat met 1 van 2 brokers, dan met 1 broker), maar de impact van dat riscio wordt gehalveerd.
Daar heb je natuurlijk helemaal gelijk in. En feitelijk halveert de impact pas als ik bij beide brokers evenveel belegd vermogen heb staan. Maar ik ben er nog niet uit… Mijn blik op de brokermarkt is al in bewerking, en dat dreigt een serie in meerdere delen te worden.
Risico= kans x impact
De kans op een probleem bij een broker verdubbelt (simplistisch gesteld). Hoeveel de impact anders is bij het verliezen van de helft van je belegde vermogen, is afhankelijk van de (persoonlijke) situatie en niet heel simpel te kwantificeren maar waarschijnlijk zal de impact méér dan halveren.
Per saldo is mijn inschatting dan ook dat het risico dan zeer waarschijnlijk lager zal zijn bij 2 brokers dan bij een broker e niet gelijk en zeker niet hoger.
Ik vind dit ook altijd een lastig onderwerp. Sowieso omdat er zoals jij terecht aangeeft, weinig zinvolle informatie ten aanzien van het (eventuele) risico wordt verstrekt door de toezichthouder/overheid. Het maakt dat je je niet in control voelt en als het om veel geld gaat is dat een vervelende ervaring. Aan de andere kant besef ik me ook dat het een luxe-probleem is dat je je afvraagt hoe je je kapitaal zult spreiden. Kort samengevat: ik maak gebruik van twee partijen, in mijn geval Meesman en ABN AMRO. Daarmee spreid ik het risico en ga ik door met hopen dat er met geen van beide iets gebeurt (en denk ik stiekem al wel eens na over een derde partij…. 😉 )
Ik herken je overweging. Ik wil zelf weg bij DeGiro omdat ik merk dat het platform aan het veranderen is van cowboy, met alle risico’s van dien en waar ze natuurlijk vaak genoeg op de vingers zijn getikt, richting de standaard broker. Met als risico dat ze inmiddels onder beheer staan van de duitse afm equivalent waar op zijn zachts gezegd nog genoeg commentaar op is.
Mijn strategie was wedden op twee paarden en dat blijft ook wedden op twee paarden. Meesman blijft hierin mijn meest betrouwbare partij, wat duurder, maar simpelweg betrouwbaar en ik geloof in hun product en verhaal (belangrijk aspect)
Daarnaast heb ik gekeken naar waar ik dezelfde fondsen “goedkoper” kan beheren en kom dan uit bij Rabobank door hun maximale kosten bij een bepaald bedrag strategie. Mijn huidige plan is om na het dividend van december van VWRL op DeGiro het hele bedrag te gaan verschuiven naar de Rabobank en daarna DeGiro vaarwel te zeggen. Daarmee heb ik een 50/50 verdeling van mijn beleggingen over twee compleet gescheiden “brokers” waarvan ik het vertrouwen heb dat ze het netjes hebben gescheiden en ik minder risico loop.
Naar de Rabo? Die hebben niet eens VWRL in het assortiment… (zag ik tijdens mijn analyse voor de meerdelige dramaserie ‘Geldnerd zoekt een tweede broker’)
Klopt, maar ik ga ook naar de NT fondsen bij de Rabo, die komen er als “goedkoopst” uit voor de grootste spreiding (World, Small cap, EM).
Persoonlijk heb ik ook alles bij 1 broker (Rabobank) in NT World (88%) en NT EM (12%), omdat de Rabo vanaf een bepaalde belegd vermogen voordeliger is. Nadeel van meerdere brokers tegelijkertijd zijn ook de mogelijk hogere kosten.
Ik ben vorig jaar geswitcht van VWRL bij DeGiro naar de NT fondsen bij ABN. Het was allemaal een beetje wennen, want een grootbank komt nou eenmaal met veel omslachtige legacyzooi, maar inmiddels erg tevreden over!
Ja, ik heb mezelf ook al de vraag gesteld hoe ik nog meer aan diversificatie kan doen.
Het allergrootste deel van ons vermogen zit in vastgoed. Daarnaast edelmetalen. Een paar jaar geleden heb ik eindelijk de stap gezet en ben ik in ETF s beginnen beleggen, wel tot nu maar bij 1 broker.
Mijn idee is om verder in te leggen tot een bepaald bedrag, en dan alles daar gewoon laten staan en nieuwe sommen bij een andere broker in te leggen.
Binnen een maand of twee zit ik aan het streefbedrag. Ik heb al een idee welke nieuwe broker ik kies.
Ik zie wel of/wanneer ik ook een derde broker moet kiezen 🫣😅😀
Interessant artikel Geldnerd, ik dacht dat ik de enige was die met deze gedachte worrstelde. Er is inderdaad vooraf geen wijsheid in dezen, alleen maar achteraf… Ik heb ook bedacht om diverse brokers / grootbanken aan te houden, in feite wat Nina ook schrijft, inleggen tot een bepaald bedrag. En enerzijds “vermeerder” je de kans dat het verkeerd gaat, i.g.v. malversaties bij een broker, anderzijds vergroot je de kans dat je je investeringen behoudt vanwege de diversificatie aan brokers.
Ik ben er nog niet uit, ik volg de reacties nauwlettend.
Moeilijke overweging dit. Dat er echt geld kwijt zou raken bij een gerenommeerde broker kan ik me lastig voorstellen. Dat je er tijdelijk niet bij zou kunnen vanwege regelgeving of andere problemen misschien wel. Dus dat zo pleiten voor een tweede broker als je van het vermogen afhankelijk bent. Maarja, er is ook niet uit legio brokers te kiezen:
De grootbanken vallen voor mij af: te duur in de servicekosten voor kleinere bedragen en te klein assortiment. Plus ze willen dat je er niet meer weg gaat: je moet er veelal een (dure) betaalrekening hebben en ze verkopen het liefst fondsen die je niet kan verhuizen naar een willekeurige andere broker.
InteractiveBrokers (IBKR), DeGiro en SwissQuote blijven over. Cypriotische brokers en ‘gratis’ brokers met niet transparante verdienmodellen laat ik buiten beschouwing. Hiermee ga je wel onder Iers/Amerikaans (IBKR), Duits (DeGiro) of Luxemburgs/Zwitsers (SwissQuote) toezicht.
Ik vind ‘m ook lastig. Heb inmiddels een serie van drie (!) vervolgblogjes klaar staan over mijn zoektocht…. Vanaf 31 juli op deze zender.
Goed stuk, nog wel een opmerking: klopt het dat ik niets lees over de Wet giraal effectenverkeer? daar schermt Rabo (mijn “huisbank”, ook vwb beleggingen) mee op de site als het gaat om risico’s rond faillissement van de bank en wat gebeurt er dan met je beleggingen. Hoe zie jij dit?
https://www.rabobank.nl/particulieren/service/beleggen/beleggerscompensatiestelsel
Daar lees je in de blogpost inderdaad niets over. Aanstaande maandag begint mijn ‘dramaserie in meerdere delen’ over de brokermarkt en mijn zoektocht naar een tweede broker. Daarin komt die wet wel langs.